ErayKitap Kadın ve Çocuk Web Sitesine Hoş Geldiniz         En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
(Resûlüm!) De ki: (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)
Yüce Allah’ın (c.c.) emaneti, dünya hayatının süsü ve denenme vesilesi evlâtları terbiye etmek ve onlara din eğitimi vermek anne babaların önemli bir vazifesidir. Bu vaziflerden biri de çocuklara namaz kılma alışkanlığnı öğretmeleridir.

Bu sayfamızda Namaz dularını Sesli Görüntülü Resim - Foto ve Yazılı olarak vermeye gayret ettik ki bu eğitime Allah için yardımcı olalım umarım ki faydalı olur...


Anne Baba ve Çocuklara Dualar Arapça ve Türkçe

Ebü Süreyye Sebre İbni Ma'bed el-Cühenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre
Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı öğretiniz. On yaşına bastığı halde kılmazsa, cezalandırınız." Ebü Davüd, Salat 26; Tirmizî, Mevakît 182


Amr İbnu'l-Âs (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Çocuklarınıza, onlar yedi yaşında iken namazı emredin. On yaşında olunca namaz(daki ihmalleri) sebebiyle onları dövün, yataklarını da ayırın." Ebü Dâvud, Salat 25, (495, 496)


Hadis Kaynak Hadis Fihristi (Ç=Blümü)

Lokman'ın (a.s) Oğluna Tavsiyeleri

1 - Hani bir zaman Lokman, oğluna öğüt vererek demişti ki: "Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma, çünkü Allah'a ortak koşmak (şirk), elbette en büyük bir zulümdür."


2 - Gerçi biz insana, anasına ve babasına itaati de tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflıkla taşıdı. Onun sütten ayrılması da iki yıl içindedir. (Biz insana): "Bana, anana ve babana şükret" diye de tavsiye ettik. Dönüş, ancak banadır.


3 - Bununla beraber eğer her ikisi de bilmediğin bir şeyi, bana ortak koşman hususunda seni zorlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin ve bana yönelenlerin yolunu tut. Sonra dönüşünüz ancak banadır. O zaman ben de size yaptıklarınızı haber vereceğim.


4 - "Yavrucuğum! Haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kaya içinde veya göklerde, yahut yerin dibinde gizlense, Allah onu getirir, mizanına kor. Çünkü Allah en ince şeyleri bilir, her şeyden haberdardır."


5 - "Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir."


6 - "Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.


7 - Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt, çünkü seslerin en çirkini elbette eşeklerin sesidir. (Lokman Suresi-13-19 bkz.)

Namazda Okunacak Dua Arapça

Önceki Abdest Bitince Dua     ✪   ✪     Sonraki Sabah Uyaninca Okunan DuaBu Duaların Bir Çoğu Arapça Latince ve Türkçe Resim / Foto Olarak
Hizmetinize Sununmuştur indirmek için Linki Tıklayın