Eraykitap Video Galerisine Hoş Geldiniz !        En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
Kadın ve Çocuk Bölümü
Namaz Sure ve Dualar Elif-Ba Öğreniyorum Çocuklara Kuran Okumak için Çocuklara Elif-Ba Öğreniyorum Kuran Okumak için Minik Ezgi ve Dualar Çocuklara Kuran Talimi Çocuklara Küçük Abdussamed Namazlarda Devamlı Okunan Kısa Sureler Kıratlı Okuyuşu
Namazlarda Devamlı Okunan Sure ve Dualar Tekasur Suresi • Tekasur Suresi MP3 Dinle Okuyan Abdussamed •    "Hepiniz O'na yönelerek O'na karşı gelmekten sakının,Namazı Kılın; Müşriklerden olmayın..." (Rum Suresi-31)
  "Mümin kullarıma söyle, namazı dosdoğru kılsınlar, hiçbir alışveriş ve dostluğun bulunmadığı bir gün gelmeden önce..." (İbrahim Suresis-31)


  Ebü Süreyye Sebre İbni Ma'bed el-Cühenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı öğretiniz. On yaşına bastığı halde kılmazsa, cezalandırınız." Ebü Davüd, Salat 26; Tirmizî, Mevakît 182

  Amr İbnu'l-Âs (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Çocuklarınıza, onlar yedi yaşında iken namazı emredin. On yaşında olunca namaz(daki ihmalleri) sebebiyle onları dövün, yataklarını da ayırın." Ebü Dâvud, Salat 25, (495, 496)
 • Hadis Kaynak Hadis Fihristi (Ç=Blümü)  Lokman'ın (a.s) Oğluna Tavsiyeleri:


  1 - Hani bir zaman Lokman, oğluna öğüt vererek demişti ki: "Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma, çünkü Allah'a ortak koşmak (şirk), elbette en büyük bir zulümdür."

  2 - Gerçi biz insana, anasına ve babasına itaati de tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflıkla taşıdı. Onun sütten ayrılması da iki yıl içindedir. (Biz insana): "Bana, anana ve babana şükret" diye de tavsiye ettik. Dönüş, ancak banadır.

  3 - Bununla beraber eğer her ikisi de bilmediğin bir şeyi, bana ortak koşman hususunda seni zorlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin ve bana yönelenlerin yolunu tut. Sonra dönüşünüz ancak banadır. O zaman ben de size yaptıklarınızı haber vereceğim.

  4 - "Yavrucuğum! Haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kaya içinde veya göklerde, yahut yerin dibinde gizlense, Allah onu getirir, mizanına kor. Çünkü Allah en ince şeyleri bilir, her şeyden haberdardır."

  5 - "Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir."

  6 - "Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.
  7 - Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt, çünkü seslerin en çirkini elbette eşeklerin sesidir. (Lokman Suresi-13-19 bkz.)  Eraykitap Kadın ve Çocuk Bölümü Çocuk ve Namaz Çocuk ve namaz eğitim


  İlk namaz arkadaşlarım annem ve babamdı. Onlar namaz kılarken biz de yanlarına geçer, onları taklit ederdik. Namaza alışmada aile büyüklerinin örneklik etmesi çok önemli.

  Çocuklar bir şeyi öğrenirken büyüklerini model alarak öğrenir. Siz namaz kılarken çocuğunuzun yanınıza gelmesine müsaade edin. Sabırlı davranın, onu sizden uzaklaştırmayın. Yanınıza gelip aynı hareketleri yapmasını teşvik edin. Ancak bunu yapması için onu zorlamayın.

  Ezan okunduğunda televizyonun, radyonun ya da müzik aletinin sesini kısın. Bunu yaparken ezan okunuyor diye söyleyin. Eğer biliyorsanız seslice ezan duasını okuyun (Dua Aşağı satırda). Bu eylemleri yaparken çocuğunuzun neden böyle yaptığınızı anlamasını sağlayın. Buna yönelik cümleler kurun.

  Yemeğe otururken içinizden değil, çocuğunuzun ve eşinizin duyacağı bir sesle besmele çekin. Sizi yaratanın adını yemekten önce neden andığınızı fırsat buldukça anlatın.

  Çocuğunuza İslami davranışları öğretirken, "namaz kılarsan sana şunu alırım, bunu alırım" gibi vaatlerde bulunmayın. İleride namaz kılmayı pazarlık haline getirmesine izin vermeyin. Ama namaz kıldıktan sonra bazı jestler yapabilirsiniz. Onu namaz kılmaya da zorlamayın. Sadece teşvik edin.

  Çocuğunuzu namaza teşvik ederken, İslami ve ahlaki bir davranışı çocuklarınıza aktarırken güler yüzlü olun. Çehrenizdeki mütebessim hava sizi ve söylediklerinizi tatlı hale getirecektir. Aktarmak istediğiniz güzel şeylerin kolayca anlaşılmasını sağlayacaktır.

  Onu övün! "Benim kızıma bak ne güzel namaz kılıyor. Aslan oğlum Allah namazını kabul etsin." Gibi onların şevkini arttırıcı cümleler kurun. Unutmayın! Bazen yerinde övme, birçok maddi ödülden daha etkilidir. Siz onun doğru yaptığı şeyleri övdükçe davranışı hakkında ona geri bildirim sağlamış olursunuz. Çocuk yaptıklarının doğru olduğunu ancak sizin övmenizle anlayacaktır. Yaptığı iyi şeyleri övmekten korkmayın. Bunda ölçülü davranırsanız hiçbir zararı olmaz. Hatta sizinle daha kolay iletişim kurar.

  Onun yanında sesli dualar edin. "Allah'ım bize böyle güzel namaz kılan çocuklar verdiğin için teşekkür ederiz. Allah'ım çok güzel ibadet ediyorlar, ibadetlerini kabul et, onları cennetine koy. Ahirette Peygamber efendimize komşu yap."

  Hiçbir dua karşılıksız kalmaz. Dahası dua sesli bir eğitim aracı olabilir. Çocuk anne ve babasının kendini önemsediğini hissedecektir. Onların izinde olacaktır.

  Çocuk aileye tutulmuş bir aynadır. Öncelikle anne ve baba kendi İslami yaşam kalitesini arttırmalıdır. Daha sonra o güzel yaşam berrak aynada kendini gösterecektir.

  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed'e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur."

  Hadis-i Şerifler -»
  Câbir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed'e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur."
  Buhârî, Ezân 8, Tefsîru sûre(17), 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 37; Tirmizî, Mevâkît 43; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4

  Sa'd İbni Ebî Vakkas radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah'tan, resûl olarak Muhammed'den, din olarak İslam'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır."
  Müslim, Salât 13. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 42; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce,


  ________________ oOo _________________
  Kaynak Site = = İkrime FIRAT  Eraykitap Web Sitesi Hakkında tüm ziyretrcilerimizin yorum-öneri-eleştiri ve beklentilerini bekliyoruz.Önerilerini dikkate alacağımızdan emin olun...
  e-Mail=ebubekiryasin_@hotmail.com ☆ yada ☆ Facebookda yazın ☆
  ________________ oOo _________________ • » Davud Kaya Hocadan Ailece Tecvidli Sesli ve Görüntülü Kur'an -ı Kerim Öğreniyorum 40 Ders YouTube video
 • » Fatih Çollak Hocadan Ailece Tecvidli Sesli ve Görüntülü Kur'an -ı Kerim Öğreniyorum 90 Ders YouTube video
 • » Fatih Çollak Hocadan Kısa Sureler Tecvidli (Tek Parça) YouTube video
 • » Çocuklara İslami Çizgi Filmler YouTube video
 • Diyanet Vakfi Kur'an-ı Kerim Meali

 • Önceki Sayfa
  Fihrist
  Sonraki Sayfa

   

    Abdussamed Karışık Ayetler ve Kısa Sureler (Abdussamed Kur'an Ziyafeti Özel Sayfa)

  Eraykitap Web Sitesi Hakkında..! tüm ziyretrcilerimizin yorum-öneri-eleştiri ve beklentilerini bekliyoruz.Önerilerini dikkate alacağımızdan emin olun...
  »   e-Mail=ebubekiryasin_@hotmail.com » yada » Facebookda yazın

  ________________ oOo _________________