ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !           En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
    İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek ilah olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir. (İbrahim Suresi - 52)

Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali / Diyanet Vakfı Kuran Meali
   Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla   

TEKVİR SURESİ   Mekke’de inmiştir, 29 âyettir. Sûrenin başında güneşin dürülmesinden söz edilmiş ve adını da buradan almıştır. Sûrenin söz dizisinde, ihtiva ettiği konuya ilişkin anlamları yankılandıran ve güçlendiren mükemmel bir musikî, taklit edilemez bir âhenk vardır.1. Güneş katlanıp dürüldüğünde,2. Yıldızlar (kararıp) döküldüğünde,3. Dağlar (sallanıp) yürütüldüğünde,4. Gebe develer salıverildiğinde,5. Vahşî hayvanlar toplanıp bir araya getirildiğinde,6. Denizler kaynatıldığında,7. Ruhlar (bedenlerle) birleştirildiğinde,8, 9. Diri diri toprağa gömülen kıza, hangi günah sebebiyle öldürüldüğü sorulduğunda,10. (Amellerin yazılı olduğu) defterler açıldığında,11. Gökyüzü sıyrılıp alındığında,12, 13. Cehennem tutuşturulduğunda ve cennet yaklaştırıldığında,14. Kişi neler getirdiğini öğrenmiş olacaktır.15, 16. Hayır! Akıp giden, bir kaybolup bir etrafı aydınlatan yıldızlara andolsun,17. Kararmaya yüz tuttuğunda geceye andolsun,18. Ağarmaya başladığında sabaha andolsun ki,19, 20. O (Kur'an), şüphesiz değerli, güçlü ve Arş'ın sahibi (Allah'ın) katında itibarlı bir elçinin (Cebrail'in) getirdiği sözdür.21. O orada sayılan, güvenilen (bir elçi) dir.22. Arkadaşınız (Muhammed) de mecnun değildir.23. Andolsun ki, onu (Cebrail'i) apaçık ufukta görmüştür.24. O, gaybın bilgilerini (sizden) esirgemez.   Âyetteki «gayb» kavramı, duyu organlarıyla idrak edilemeyen ve fakat inanılması gereken iman esaslarını içine almaktadır. Allah Resûlünün onlar hakkında cimri davranmadığı, yani herhangi bir şeyi gizlemediği açıklanmıştır.25. O lânetlenmiş şeytanın sözü de değildir.26. Hal böyle iken nereye gidiyorsunuz?27, 28. O, herkes için, sizden doğru yolda gitmek isteyenler için bir öğüttür.29. Âlemlerin Rabbi Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali online okuyabilir, facebook, twitter gibi diğer sosyal ağlarda paylaşabilir, bilgisayarınıza indirebilir, ödev ve tezlerinizde kullanabilir ve siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin site ve bloglarınızda yayınlayabilir ve kopyalayıp, çoğaltabilirsiniz. Eraykitap En iyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir Eraykitap.Com En iyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir